Hotpop.cz

To jsou stylové fotky, kreativní nápady a mé osobité já.

Košilový svět

#Košile #materiály #Nosím #Reserved #Tip


S nadcházející zimou pro mě začíná problém, jelikož bytostně nesnáším huňaté svetry. Jsem v nich naprosto nemotorná a většinou nemají super regulaci tepla. Mám tím na mysli přechody z venku do vnitřních prostor. Když je sundáte je vám zima a naopak. Snažím  se proto letos najít alternativu nebo východisko, jinak zase umrznu. 🙂

V období přechodu podzimu do chladných zimních dní, jsem se rozhodla zaměřit na košile.  O nich bude i dnešní článek.

 

#Konzumní svět

Prvním bodem, na který se chci zaměřit jsou materiály, hodně lidmi opomíjená záležitost v dnešním konzumním světe. Sázejí spíše na kvantitu než kvalitu. Většina zákazníků neočekává, že košile za 500 Kč bude super kvalitní. Ale proč by nemohla, 500 Kč není zas tak málo, aby se po jednom praní ztratila barva či se rozjeli švy. Nejlepší třešničkou na dortu je, že i když se řídíte doporučením na etiketě, neuznají vám ani reklamaci výrobku. Ve výsledku nemáte košili, nemáte ani 500 Kč, ale máte kus hadru, který se nedá nosit a jako benefit zkažený den.  

 

Jak vybrat košili?

Zkoumejte! Objevujte nové materiály. 

Kdy naposled jste se podívali, z čeho se skládá to co nosíte? 

 

 

Umělé vlákno

Polyesterové košile jsou fajn na léto. Lehké, vzdušné, nemačkavé, nemohou (neměly by) se srazit, krásně drží i zářivé potisky. Jejich nevýhodou je izolační schopnost. Nehřejí, ale můžete si pod ní dát body. Při tření s dalším umělým materiálem elektrizují a nebo se jakoby přicucnou k tělu

/nesnáším ten pocit/

 

 

Přírodní materiály jsou poloviční výhrou

Bavlněné košile jsou velmi příjemné na nošení. Skvěle sají pot. Vyžehlit je býva někdy opravdu dřina. Většinou jsou tyto košile vypasované na tělo, ale není to dogma. Krásně hřejí.

 

#klasika #dostupnost

Základ je celulóza

Viskóza je velmi levná náhrada za přírodní hedvábí. Získává se generováním celulózy. Tento materiál je na omak velmi příjemný, ale bohužel se vcelku velmi rychle mačká, žehlení je s ní opravdu za trest.

Tip: nechte mokrou košili vyvěsit na ramínku - polovina vítězství v žehlení. 

#levná #příjemná

Nová generace viskózní vlákna

Lyocell (Tencel) nový materiál, který jsem si velmi oblíbila. Lyocell je na bázi viskózy, ale jeho proces výroby se liší. Základ je stejný a to celulóza, ta se ovšem změkčuje kyselinami. Tím se látka stává 100% rozložitelná. Takto vyrobený materiál je lesklý, velmi příjemný na dotek, chladivý, krásně saje a velmi rychle schne. Já sama jsem se do tohoto materiálu zamilovala tak, že jsem si z něj ušila povlaky na polštáře. Bohužel tento materiál se v ČR velmi těžko shání, jak v běžné konfekci tak i v metrovém textilu. Já vlastním 2 košile z tohoho materiálu. Klasickou bílou a petrolejovou ze starší kolekce RESERVED. Jsou to velmi pohodlné a nadčasové kousky.

#favorit #100%rozložitelný

 

Noste dřevo, je to super!

Cupro je měďnaté vlákno. Základ je určitá forma viskózy, ale s příměsí mědi. Proto vlákno příjemně chladí, jeho struktura je hedvábně lesklá a materiál je mírně elastický a hebký.

Modal  je vyroben z celulózy z březového dřeva, má vyšší savost než bavlna a nesráží se. Strukturou je podobný bavlně, ale je mnohem jemnější na dotek.

Bohužel jsem z těchto materiálu nesehnala košili, ale možná se to brzy změní.

#dřevo je základ

Máte nějaké oblíbené materiály? 

Zkoumáte, co nosíte?

Není vám lhostejná udržitelnost?

Dejte mi vědět

 

Žanet